środa, 21 kwietnia 2010

NOWA WYSTAWA! Prusowie. Życie i kultura mieszkańców średniowiecznej Pomezanii w XII – XV wieku.

Po czterech latach Muzeum Zamkowe znów ma stałą ekspozycję archeologiczną :)

Wczoraj o godzinie 16:00 otworzyliśmy wystawę Prusowie. Życie i kultura mieszkańców średniowiecznej Pomezanii w XII – XV wieku. Po krótkiej przemowie Dyrektora Naczelnego MZM Mariusza Mierzwińskiego i wstępie kuratorki wystawy - Ewy Fudzińskiej goście (którzy dopisali bardzo licznie) ochoczo przystąpili do zwiedzania. 

Na wystawie obejrzeć można fragmenty, często bardzo drobne, przedmiotów codziennego użytku takich, jak paciorki, sprzączki, noże, haczyki a nawet ostrogi. pochodzące z wykopalisk w osadzie w Białej Górze (być może to właśnie tam znajdował się tajemniczy Zantyr). Patrząc na przedmioty zupełnie zwyczajne dla swoich dawnych użytkowników, możemy przenieść się w świat dla nas całkiem niezwykły, naznaczony upływem wielu stuleci i choć tak bardzo różny od naszego, pełen często bliskich nam potrzeb.

 
Ostatnia stała wystawa archeologiczna - Pacifica Terra (informacje na jej temat można znaleźć na naszej stronie) - została zamknięta w 2006 roku. Sala w której była eksponowana czekała aż cztery lata, aby po raz kolejny zaprezentować zamkowe zbiory archeologiczne. Ideowo obecna wystawa stanowi kontynuacje poprzedniej.

Obejrzyj fotorelację z otwarcia wystawy na Flickr
Przeczytaj o naszej nowej stałej wystawie na stronie zamkowej
Przeczytaj o wystawie PACIFICA TERRA Prusowie - Słowianie - Wikingowie u ujścia Wisły