czwartek, 30 września 2010

Jesteśmy lalkami

W dniach od 5 do 9 października w Kwidzynie odbędzie się, w tym roku pod hasłem Jesteśmy lalkami, Międzynarodowy Festiwal ANIMO 2010 organizowany przez Scenę Lalkową w Kwidzynie, a współorganizowany przez Muzeum w Kwidzynie. 

To wyjątkowy na skalę europejską festiwal niezależnych teatrów, promujący równość w kulturze dla małych ośrodków miejskich, prezentujący sztukę animacji lalkowej, teatr przedmiotu, teatr plastyczny, teatralne widowiska muzyczne, filmy animowane. Program podzielony będzie na cztery nurty: Animacje, Generacje, Prezentacje i Wystawy. W tym roku po raz pierwszy festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty teatralne.

Część wydarzeń artystycznych odbędzie się w salach Muzeum w Kwidzynie – poza wystawą Infantki – Infamki, której otwarcie będzie miało miejsce w pierwszym dniu festiwalu, w salach muzeum będzie można obejrzeć część spektakli, a na zakończenie, w sobotę, dźwiękowo-wizualny performance australijsko-polskiego duetu Felicity Mangan/ Emila Kuryłowicz.

Festiwal odbywa się w Kwidzynie już dziewiąty raz, a po raz piąty ma zasięg międzynarodowy. W tym roku pojawią się między innymi artyści ze Skandynawii, Włoch, Hiszpanii i Japonii. Zapowiada się bardzo ciekawie….

Więczej informacji na:

poniedziałek, 27 września 2010

A dziś zapraszamy do Trójki

Od dziś, od poniedziałku do piątku, o 11:50, w radiowej Trójce można słuchać powieści naszego zamkowego kolegi – Marka Stokowskiego – zatytułowanej Stroiciel lasu. W 25 krótkich, ośmiominutowych audycjach, fragmenty zgrabnie dobrane przez Baszkę Marcinik czytać będą znani z MUMIO Jadzia Basińska i Darek Basiński.

Cóż to za książka, ten Stroiciel lasu? Niech odpowiedzą sami bohaterowie:

I do śmiechu, i do płaczu. Ale więcej się uśmiałam.
Pani Stanisława Kosakowa

Myślę, że to książka o przyjaźni i ocalającej mocy ciszy. Aha, i to chyba jeszcze jest historia o nadziei.
Marta Bernatowicz

Gdybym opiekował się lasami lub musiał ich bronić, to uczyniłbym z tej książki swój sztandar.
Paweł Wyżykowski, Uppsala

Zwariowana opowieść o Polsce po roku 1989. Na szczęście, o trudnych sprawach mówi się tutaj z psim humorem.
Wabi

Stokowski sądził, że nic dwa razy się nie zdarza – a jednak… To wcale nie pierwsza jego książka czytana w Trójce! Na przełomie lat 2005/2006 Darek Basiński i Jacek Borusiński z Mumio czytali Samo-loty. W czerwcu tego roku Baszka Marcinik, zapytała Marka, czy aby nie ma czegoś nowego, a że akurat miał… znów jest na antenie Trójki :)

Premiera książki, wydanej przez warszawską oficynę Multico, odbędzie się 6 października (już teraz można kupić ją internetowo w empiku w przedsprzedaży).
 

Oprócz wspomnianej wyżej powieści Samo-loty (2005) Marek Stokowski wydał zbiór humoresek Sny dla dorosłych i dla dzieci (1998), tom wierszy Dzień nad ciemną rzeką (1996), prozę dla młodzieży oraz kilka książek edukacyjnych o zakonie krzyżackim i jego zamkach. Autorem obrazów zamieszczonych w książce Sny dla dorosłych i dla dzieci jest Mariusz Stawarski.


DzP AdR

poniedziałek, 13 września 2010

Parozamkiem w piękny rejs…

MZM pracuje właśnie nad przygotowaniem specjalnej pozasezonowej oferty dla naszych gości. Przez najbliższe trzy lata w listopadzie i w marcu będzie można u nas nabyć wyjątkowe bilety z limitowanej serii Parozamkiem w piękny rejs, specjalnie zaprojektowanej przez zamkowego artystę – Mariusza Stawarskiego. W sumie powstanie 6 artystycznych biletów, które po wykorzystaniu w muzeum będą mogły zawisnąć na ścianach swoich posiadaczy. 

Zakup pierwszego biletu będzie możliwy wyłącznie w listopadzie, w cenie normalnego biletu, czyli 35 PLN, natomiast będzie można go wykorzystać do końca grudnia 2010 roku

A oto, jak wygląda artysta przy pracy:Na razie tylko szkic, ale wkrótce pokażemy więcej! :)