środa, 30 listopada 2011


I MIEDZYPOWIATOWY KONKURS WIEDZY HISTORYCZNEJ

Wielka wojna Polski z zakonem krzyżackim w latach 1409-1411 

WYNIKI

25 listopada br w sali konferencyjnej Karwan Muzeum Zamkowego w Malborku odbył się finał I Międzypowiatowego Konkursu Historycznego pod hasłem Wielka wojna Polski z zakonem krzyżackim w latach 1409-1411. W rywalizacji o nagrody w kategoriach GIMNAZJUM i SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA startowało 51 uczniów z 18 placówek szkolnych powiatów malborskiego i sztumskiego.
Spotkanie rozpoczęło się powitaniem uczestników przez wicedyrektora ds. naukowo-konserwatorskich Muzeum Zamkowego w Malborku dr hab. Janusza Hochleitnera oraz władz powiatów malborskiego i sztumskiego, które wsparły inicjatywę Muzeum Zamkowego, Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie oraz Malborskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Słowa otuchy i udanego startu w konkursie życzyli uczniom starosta malborski Mirosław Czapla, starosta sztumski Wojciech Cymerys oraz burmistrz Malborka Andrzej Rychłowski.
Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą podczas testu składającego się z 40 pytań zamkniętych i otwartych. Wśród zadań znalazły się pytania związane z ikonografią krzyżacką. Czas trwania testu 90 minut. Po wypełnieniu testu uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek oraz zwiedzanie Muzeum Zamkowego. W tym czasie komisja konkursowa sprawdzała testy, wyłaniając zwycięzców, którzy otrzymali najwyższą ilość punktów w obu kategoriach. Szczególnie emocjonująca okazała się dogrywka ustna w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, bowiem dwoje uczniów uzyskało jednakową ilość punktów. Walka toczyła się o I i II. Ostatecznie po bardzo stresujących pytaniach komisji, wyłoniono laureatów konkursu

KATEGORIA GIMNAZJUM

  • I MIEJSCE - DAWID KOWSZEWICZ / Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Sztumie
  • II MIEJSCE - JOANNA MURAWSKA / Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dzierzgoniu
  • III MIEJSCE - ALEKSANDRA OKULUS / Gimnazjum Nr 1 w Malborku
KATEGORIA SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA

  • I MIEJSCE - PIOTR JANISZEK / Zespół Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie
  • II MIEJSCE - PRZEMYSŁAW MISZKIEWICZ / Publiczne Katolickie Liceum w Malborku
  • III MIEJSCE - NATALIA TRAFIMÓW / Zespół Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie

Nagrody i poczęstunek w konkursie ufundowały: Starostwo Powiatowe w Malborku, Starostwo Powiatowe w Sztumie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Zespół Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie, Nyborg- Mawent S.A., Restauracja Piwniczka, PHP Rarytas

Serdecznie dziękujemy za uczestnictwo oraz gratulujemy zwycięzcom !!!

W imieniu organizatorów: Aleksandra Siuciak – Biblioteka MZM









środa, 23 listopada 2011

BIBLIOTEKA I ZAMEK OBLĘŻONE!!! (RYSZARD RZĄD – Oblężenie zamku w 1945 roku)


Prawdziwą sensację wzbudził wczorajszy wykład w ramach DNI KSIĄŻKI HISTORYCZNEJ W BIBLIOTECE MUZEUM ZAMKOWEGO W MALBORKU.

To już 5 spotkanie w ramach cyklu, który z wykładu na wykład staje się coraz bardziej popularny (co jest powodem naszego coraz większego zadowolenia!!!).

Ryszard Rząd z Działu Historii MZM podczas swojego wystąpienia przekazał słuchaczom relację aktywnego uczestnika wydarzeń 1945 roku w Malborku, niemieckiego żołnierza i obrońcy zamku – Richarda Weisera. Wspomnienia te dzień po dniu przedstawiały sytuację i etapy działań wojskowych w twierdzy.

Frekwencja na wykładzie przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Cieszymy się i zachęcamy do uczestnictwa w pozostałych spotkaniach. Najbliższe odbędzie się już 28 listopada o godz. 16.30, a spotkają się z Państwem dr Janusz Trupinda z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska oraz Sławomir Jóźwiak, którzy opowiedzą o swojej publikacji Organizacja życia na zamku krzyżackim w Malborku w czasach wielkich mistrzów 1309-1457

ZAPRASZAMY !!!




Aleksandra Siuciak – Biblioteka MZM

poniedziałek, 21 listopada 2011

Św. Jerzy i smok z wizytą w Bibliotece Muzeum Zamkowego w Malborku, czyli Dni Książki Historycznej ciąg dalszy…

14 listopada b. r. o godz. 9.30 odbyło się kolejne spotkanie w ramach Dni Książki Historycznej.

Tym razem na zajęcia przybyli uczniowie klasy I B ze Szkoły Podstawowej Nr 9 w Malborku. Zaproponowaliśmy im bardzo ciekawy temat „Skąd ten smok? – czyli o pewnym świętym oraz historia średniowiecznej rzeźby”. Zajęcia przygotowała i poprowadziła opiekunka Kolekcji Rzeźby Muzeum Zamkowego w Malborku Monika Czapska. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się co to jest rzeźba, poznały jej charakterystyczne cechy, materiały z których się je tworzy oraz różne techniki rzeźbiarskie. Ponadto przybliżono im historię bohaterów tego spotkania, czyli św. Jerzego oraz smoka. Przez moment Biblioteka zamieniła się również w plener rzeźbiarski, gdzie dzieci spróbowały swych sił w tworzeniu. Ich zadaniem było skonstruowanie z różnych dostępnych materiałów postaci św. Jerzego oraz smoka. Efekty tych prac możemy podziwiać na załączonych fotografiach.

Aleksandra Siuciak – Biblioteka MZM



  





poniedziałek, 14 listopada 2011

DNI KSIĄŻKI HISTORYCZNEJ w Bibliotece Muzeum Zamkowego w Malborku – Cz. 2

Dziś kolejna relacja z DNI KSIĄŻKI HISTORYCZNEJ w Bibliotece MZM. Tym razem mamy dla Was "fotostory" z wykładu J. Hochleitnera "Współczesne rekonstrukcje historyczne na przykładzie Grunwaldu i Malborka", który odbył się 9 listopada 2011 roku w przyziemiu Karwanu.

Przy okazji zapraszamy na kolejny otwarty wykład, który odbędzie się 22 listopada 2011, godz. 16.30 Ryszard Rząd z Dział Historii MZM opowie na temat oblężenia zamku w Malborku w 1945 roku (ciekawy temat!).







 

poniedziałek, 7 listopada 2011

DNI KSIĄŻKI HISTORYCZNEJ w Bibliotece Muzeum Zamkowego w Malborku – Cz. 1

W piątek 04 listopada o godz. 16.30 odbył się inauguracyjny wykład rozpoczynający cykl wydarzeń w Bibliotece Muzeum Zamkowego w Malborku pod hasłem DNI KSIĄŻKI HISTORYCZNEJ. Ta ogólnopolska inicjatywa Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Porozumienia Wydawców Książki Historycznej (więcej szczegółów www.sbp.pl oraz www.zamek.malbork.pl) skierowana jest do wszystkich rodzajów bibliotek w kraju, a jej zadaniem jest zwrócenie uwagi na rolę tych placówek w kreowaniu świadomości historycznej. Biblioteka Muzeum Zamkowego przyłączając się do tej akcji proponuje mieszkańcom Malborka i okolic, młodzieży, uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych szereg ciekawych wydarzeń (program dostępny na stornie internetowej www.zamek.malbork.pl). 

Zapraszamy do Biblioteki w każdy tydzień listopada!!! 


Wykład pt. „Katalog zbioru pocztówek Muzeum Zamkowego w Malborku – historia zamknięta w małym kadrze” wygłoszony przez Artura Dobrego – Kierownika Działu Historii MZM, poświęcony był ciekawej kolekcji zamkowej jaką jest zbiór pocztówek. Jednocześnie wystąpienie połączone było z promocją tegorocznej publikacji Muzeum – „Pocztówki. Katalog zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku”. Dodatkową atrakcją wieczoru była możliwość zakupu katalogu w promocyjnej cenie oraz zdobycie autografu autora, z czego skorzystało wiele osób. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za zaangażowanie oraz wsparcie naszej wspólnej inicjatywy. 



Jednocześnie już dziś zapraszamy na koleje spotkanie, które odbędzie się w środę 09 listopada, na wykład dr hab. Janusza Hochleitnera, wicedyrektora ds. naukowo-konserwatorskich MZM, prof. UWM pt. Współczesne rekonstrukcje historyczne na przykładzie Grunwaldu i Malborka”.  

Liczymy na Państwa niezawodne uczestnictwo !!! 





Zespół Biblioteki Muzeum Zamkowego

wtorek, 18 października 2011

Suchą Stopą pod Kilem

Koniec tajemnic! Już wiadomo, gdzie tej jesieni dotarł nasz Parozamek! Poniżej efekt pracy Mariusz Stawarskiego i kilka słów samego artysty na temat najnowszej zamkowej wycieczki.


Sterowiec firmy Sahara Travels przenosi Parusia z portu w Casablance nad Atlantykiem do portu Mombasa nad Oceanem Indyjskim pokonując w powietrzu dystans, którego lwią część stanowi pustynia. Wszystko odbywa się w ramach usługi objętej promocją pod nazwą "Suchą Stopą pod Kilem". Okazało się.że nasz ulubieniec po opłynięciu Pacyfiku i pokonaniu Atlantyku zapadł podobno na chorobę morską. My temu nie wierzymy, domyślamy się, że prawdziwa przyczyną podróży nad pustynią jest osuszenie i odsolenie brzucha oraz zbijanie bąków i poszukiwanie zamków na piasku ;)
Mariusz Stawarski 

poniedziałek, 10 października 2011

O pewnym 600 kilkogramowym detalu

W ostatnich dniach ekspozycja Kościół zamkowy prezentowana w Dormitorium przeszła lifting. Ze środka sali zniknęła przysadzista konstrukcja pełniąca rolę gabloty. Dzięki temu ołtarz z Tenkit – jeden z naszych najlepszych obiektów – zyskał na walorach ekspozycyjnych. Teraz możliwe jest podziwianie go w pełnej krasie i z dogodnej perspektywy.

Akcję rozbiórki skomplikował XIV-wieczny zwornik z przedstawieniem Madonny z Dzieciątkiem, pochodzący z kościoła zamkowego. Prawie 600 kilogramowy kolos z wapienia musiał zostać przeniesiony na nowe miejsce. W tym celu ekipa techniczna Muzeum musiała przygotować i przeprowadzić skomplikowaną operację logistyczną. Przy użyciu specjalnie zaprojektowanego i wykonanego na zamówienie dla nas podnośnika oraz pięciu silnych mężczyzn olbrzymi zwornik został bezpiecznie przetransportowany. 





To nie pierwszy raz, kiedy zwornik musiał być przemieszczony. W ubiegłym roku był jednym z eksponatów na wystawie Fundacje artystyczne na terenie państwa krzyżackiego w Prusach i również wtedy zamkowa ekipa techniczna musiała dokonać nie lada wysiłku, alby obiekt znalazł się na swoim miejscu.

K. Krawczyk, M. Czapska


PS. Czekamy wciąż na pomysły, co się dzieje z Parozamkiem. Piszcie, upominek wciąż czeka na kreatywnych fanów zamku! :)

poniedziałek, 3 października 2011

Jesienny parozamek już tuż tuż

Nadeszła jesień... a skoro mamy jesień to szykuje się kolejny parozamek!

Trwają prace nad przygotowaniem nowego limitowanego vouchera wstępu, który będzie dostępny w sprzedaży przez cały listopad, a wykorzystać go będzie można przez listopad i grudzień 2011. Tym razem z pierwszych plam błękitu i żółcieni wywnioskować można, że będzie to podróż jakąś zamkową karawaną przez pustynię.



Tak na prawdę, na powyższym szkicu był już ołówkowy zarys tego, co autor miał na myśli, jednak wymazaliśmy to, żeby zadać Wam zagadkę... Jak myślicie, co Mariusz Stawarski ma na myśli? Jak będzie wyglądał pustynny parozamek? Będzie jechał na wielbłądzie? A może to będzie tylko zamkomorgana? Jak wyobrażacie sobie najbliższą odsłonę przygód zamku-podróżnika?