środa, 30 listopada 2011


I MIEDZYPOWIATOWY KONKURS WIEDZY HISTORYCZNEJ

Wielka wojna Polski z zakonem krzyżackim w latach 1409-1411 

WYNIKI

25 listopada br w sali konferencyjnej Karwan Muzeum Zamkowego w Malborku odbył się finał I Międzypowiatowego Konkursu Historycznego pod hasłem Wielka wojna Polski z zakonem krzyżackim w latach 1409-1411. W rywalizacji o nagrody w kategoriach GIMNAZJUM i SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA startowało 51 uczniów z 18 placówek szkolnych powiatów malborskiego i sztumskiego.
Spotkanie rozpoczęło się powitaniem uczestników przez wicedyrektora ds. naukowo-konserwatorskich Muzeum Zamkowego w Malborku dr hab. Janusza Hochleitnera oraz władz powiatów malborskiego i sztumskiego, które wsparły inicjatywę Muzeum Zamkowego, Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie oraz Malborskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Słowa otuchy i udanego startu w konkursie życzyli uczniom starosta malborski Mirosław Czapla, starosta sztumski Wojciech Cymerys oraz burmistrz Malborka Andrzej Rychłowski.
Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą podczas testu składającego się z 40 pytań zamkniętych i otwartych. Wśród zadań znalazły się pytania związane z ikonografią krzyżacką. Czas trwania testu 90 minut. Po wypełnieniu testu uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek oraz zwiedzanie Muzeum Zamkowego. W tym czasie komisja konkursowa sprawdzała testy, wyłaniając zwycięzców, którzy otrzymali najwyższą ilość punktów w obu kategoriach. Szczególnie emocjonująca okazała się dogrywka ustna w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, bowiem dwoje uczniów uzyskało jednakową ilość punktów. Walka toczyła się o I i II. Ostatecznie po bardzo stresujących pytaniach komisji, wyłoniono laureatów konkursu

KATEGORIA GIMNAZJUM

  • I MIEJSCE - DAWID KOWSZEWICZ / Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Sztumie
  • II MIEJSCE - JOANNA MURAWSKA / Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dzierzgoniu
  • III MIEJSCE - ALEKSANDRA OKULUS / Gimnazjum Nr 1 w Malborku
KATEGORIA SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA

  • I MIEJSCE - PIOTR JANISZEK / Zespół Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie
  • II MIEJSCE - PRZEMYSŁAW MISZKIEWICZ / Publiczne Katolickie Liceum w Malborku
  • III MIEJSCE - NATALIA TRAFIMÓW / Zespół Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie

Nagrody i poczęstunek w konkursie ufundowały: Starostwo Powiatowe w Malborku, Starostwo Powiatowe w Sztumie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Zespół Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie, Nyborg- Mawent S.A., Restauracja Piwniczka, PHP Rarytas

Serdecznie dziękujemy za uczestnictwo oraz gratulujemy zwycięzcom !!!

W imieniu organizatorów: Aleksandra Siuciak – Biblioteka MZM

środa, 23 listopada 2011

BIBLIOTEKA I ZAMEK OBLĘŻONE!!! (RYSZARD RZĄD – Oblężenie zamku w 1945 roku)


Prawdziwą sensację wzbudził wczorajszy wykład w ramach DNI KSIĄŻKI HISTORYCZNEJ W BIBLIOTECE MUZEUM ZAMKOWEGO W MALBORKU.

To już 5 spotkanie w ramach cyklu, który z wykładu na wykład staje się coraz bardziej popularny (co jest powodem naszego coraz większego zadowolenia!!!).

Ryszard Rząd z Działu Historii MZM podczas swojego wystąpienia przekazał słuchaczom relację aktywnego uczestnika wydarzeń 1945 roku w Malborku, niemieckiego żołnierza i obrońcy zamku – Richarda Weisera. Wspomnienia te dzień po dniu przedstawiały sytuację i etapy działań wojskowych w twierdzy.

Frekwencja na wykładzie przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Cieszymy się i zachęcamy do uczestnictwa w pozostałych spotkaniach. Najbliższe odbędzie się już 28 listopada o godz. 16.30, a spotkają się z Państwem dr Janusz Trupinda z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska oraz Sławomir Jóźwiak, którzy opowiedzą o swojej publikacji Organizacja życia na zamku krzyżackim w Malborku w czasach wielkich mistrzów 1309-1457

ZAPRASZAMY !!!
Aleksandra Siuciak – Biblioteka MZM

poniedziałek, 21 listopada 2011

Św. Jerzy i smok z wizytą w Bibliotece Muzeum Zamkowego w Malborku, czyli Dni Książki Historycznej ciąg dalszy…

14 listopada b. r. o godz. 9.30 odbyło się kolejne spotkanie w ramach Dni Książki Historycznej.

Tym razem na zajęcia przybyli uczniowie klasy I B ze Szkoły Podstawowej Nr 9 w Malborku. Zaproponowaliśmy im bardzo ciekawy temat „Skąd ten smok? – czyli o pewnym świętym oraz historia średniowiecznej rzeźby”. Zajęcia przygotowała i poprowadziła opiekunka Kolekcji Rzeźby Muzeum Zamkowego w Malborku Monika Czapska. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się co to jest rzeźba, poznały jej charakterystyczne cechy, materiały z których się je tworzy oraz różne techniki rzeźbiarskie. Ponadto przybliżono im historię bohaterów tego spotkania, czyli św. Jerzego oraz smoka. Przez moment Biblioteka zamieniła się również w plener rzeźbiarski, gdzie dzieci spróbowały swych sił w tworzeniu. Ich zadaniem było skonstruowanie z różnych dostępnych materiałów postaci św. Jerzego oraz smoka. Efekty tych prac możemy podziwiać na załączonych fotografiach.

Aleksandra Siuciak – Biblioteka MZM  

poniedziałek, 14 listopada 2011

DNI KSIĄŻKI HISTORYCZNEJ w Bibliotece Muzeum Zamkowego w Malborku – Cz. 2

Dziś kolejna relacja z DNI KSIĄŻKI HISTORYCZNEJ w Bibliotece MZM. Tym razem mamy dla Was "fotostory" z wykładu J. Hochleitnera "Współczesne rekonstrukcje historyczne na przykładzie Grunwaldu i Malborka", który odbył się 9 listopada 2011 roku w przyziemiu Karwanu.

Przy okazji zapraszamy na kolejny otwarty wykład, który odbędzie się 22 listopada 2011, godz. 16.30 Ryszard Rząd z Dział Historii MZM opowie na temat oblężenia zamku w Malborku w 1945 roku (ciekawy temat!). 

poniedziałek, 7 listopada 2011

DNI KSIĄŻKI HISTORYCZNEJ w Bibliotece Muzeum Zamkowego w Malborku – Cz. 1

W piątek 04 listopada o godz. 16.30 odbył się inauguracyjny wykład rozpoczynający cykl wydarzeń w Bibliotece Muzeum Zamkowego w Malborku pod hasłem DNI KSIĄŻKI HISTORYCZNEJ. Ta ogólnopolska inicjatywa Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Porozumienia Wydawców Książki Historycznej (więcej szczegółów www.sbp.pl oraz www.zamek.malbork.pl) skierowana jest do wszystkich rodzajów bibliotek w kraju, a jej zadaniem jest zwrócenie uwagi na rolę tych placówek w kreowaniu świadomości historycznej. Biblioteka Muzeum Zamkowego przyłączając się do tej akcji proponuje mieszkańcom Malborka i okolic, młodzieży, uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych szereg ciekawych wydarzeń (program dostępny na stornie internetowej www.zamek.malbork.pl). 

Zapraszamy do Biblioteki w każdy tydzień listopada!!! 


Wykład pt. „Katalog zbioru pocztówek Muzeum Zamkowego w Malborku – historia zamknięta w małym kadrze” wygłoszony przez Artura Dobrego – Kierownika Działu Historii MZM, poświęcony był ciekawej kolekcji zamkowej jaką jest zbiór pocztówek. Jednocześnie wystąpienie połączone było z promocją tegorocznej publikacji Muzeum – „Pocztówki. Katalog zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku”. Dodatkową atrakcją wieczoru była możliwość zakupu katalogu w promocyjnej cenie oraz zdobycie autografu autora, z czego skorzystało wiele osób. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za zaangażowanie oraz wsparcie naszej wspólnej inicjatywy. Jednocześnie już dziś zapraszamy na koleje spotkanie, które odbędzie się w środę 09 listopada, na wykład dr hab. Janusza Hochleitnera, wicedyrektora ds. naukowo-konserwatorskich MZM, prof. UWM pt. Współczesne rekonstrukcje historyczne na przykładzie Grunwaldu i Malborka”.  

Liczymy na Państwa niezawodne uczestnictwo !!! 

Zespół Biblioteki Muzeum Zamkowego