wtorek, 26 czerwca 2012

Recital harfowy - Zamkowe Kameralia

9 lipca o godz. 18:00 Muzeum Zamkowe w Malborku i Malborskie Centrum KWADRAT zapraszają do Sali Koncertowej na Zamku Średnim na recital harfowy w wykonaniu: Julii Łopuszyńskiej (harfa) i Stanisława Łopuszyńskiego (fortepian). Recital jest częścią cyklu poniedziałkowych koncertów muzyki klasycznej i jazzowej pt. "Zamkowe Kameralia".


Julia Łopuszyńska


Julia Łopuszyńska urodziła się w Warszawie w 1995. Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 7 lat w klasie skrzypiec P. Prof. Anny Staniak oraz w klasie harfy P. Prof. Anny Sikorzak-Olek. Już od drugiej klasy jeździła na konkursy i była ich laureatką.
Kolejne lata nauki gry na obu instrumentach przynosiły nowe sukcesy, propozycje koncertów i zagranicznych wyjazdów.
W VI 2008 roku Julia grała podczas koncertu z okazji wręczenia nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Zamku Królewskim w Warszawie z udziałem Ministra Kultury Bogdana Zdrojewskiego oraz obecnego Prezydenta R.P. Bronisława Komorowskiego.
A w lipcu wzięła udział w Światowym Kongresie Harfowym, prawykonując utwory wybitnego kompozytora Haralda Genzmera.
W kwietniu 2009 roku Julia została zaproszona do wzięcia udziału w Koncercie Młodych Artystów w Poznaniu, gdzie z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod przewodnictwem Pani Agnieszki Duczmal z powodzeniem wykonała koncert F. J. Haendla w tym czasie również jeździła na konkursy gdzie również udawało jej się dojść do finału lub zajmować miejsca.
Julia brała aktywny udział w licznych koncertach solowych i orkiestrowych, takich jak koncert z orkiestrą szkoły muzycznej, lub występ na festiwalu Chopin Open w Warszawie.
Już we wrześniu 2010 wraz z Sylwią Kostką zostały zaproszone do wzięcia udziału w koncercie „Nasza duma i przyszłość” gdzie zagrały z orkiestrą „ Romantica”. Pod koniec 2010 Julia pojechała na międzynarodowy konkurs w Seged na Węgrzech, gdzie była jego finalistką.
W tym czasie przygotowywała się do wielu koncertów szkolnych takich jak przegląd muzyków 2010. W międzyczasie Julia przygotowywała się do wielu koncertów i konkursów. Jednym z nich był Koncert charytatywny „Wiosna Na Harfy”. Był to jeden z takich koncertów którego dochody zostały przeznaczona na Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. W Kwietniu pojechała na dwa konkursy, gdzie udało jej się zająć miejsca. Julia grała równie na deskach Teatru Opery Narodowej solo oraz z Zespołem Wiktorska Harp Open podczas Międzynarodowego Festiwalu Dni Muzyki.
Do tego czasu starała się grać i jeździć na jak najwięcej koncertów konkursów, by móc poznawać nowe techniki i oswajać się z piękną muzyczną harfową historią.Julia Łopuszyńska


Stanisław Łopuszyński urodził się w Lille we Francji w 1993 r.
Od młodości rodzice kierowali go w kierunku muzycznym, najpierw w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla, a potem w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie, gdzie poświęcił swój czas na doszkalaniu swojego drugiego kierunku muzycznego – klawesynu w klasie prof. Lilianny Stawarz.
Jest laureatem konkursów kompozytorskich m.in. w Łodzi i w Katowicach. W 2011 r. został zaproszony na Mistrzowskie Kursy Muzyki Dawnej do Eisenstadu w Austrii, gdzie pracował nad materiałem klawesynowym z Markiem Toporowskim oraz znakomitą czeską klawesynistką Lucią Lajcakovą.
Również w 2011 roku założył zespół, w którym łączone są dźwięki muzyki jazzowej i rozrywkowej, i z którym również wiąże swoją przyszłość artystyczną.


Stanisław Łopuszyński


PROGRAM RECITALU:


Julia Łopuszyńska:
Impromptu Caprice - Gabriel Pierne
Etude de concerte - Marcel Tournier
Wariacje na temat Paganiniego
Sonata c - moll
Źródło
Tańce - Claude Debussy


Stanisław Łopuszyński:

Rondeaux, Caprocchio z Partity c-moll J. S. Bacha
Etiuda Pastorale Nikolai Kapustin
BILETY:

Bilety w cenie 10,00 PLN do nabycia w kasie Muzeum Zamkowego w Malborku, Redakcji Gazety Malborskiej oraz w dniu koncertu przed wejściem do zamku.
Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich oraz emeryci i renciści powyżej 50. roku życia za okazaniem ważnej legitymacji upoważnieni są do 50% zniżki.
Dzieci do lat 7 mają wstęp bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy!poniedziałek, 25 czerwca 2012

Drugi ENmusic Festival za nami


Niezależnie od muzeum, żyjemy w obrazach... 
/Pablo Ruiz Picasso/

Po raz drugi Muzeum Zamkowe w Malborku wyszło spoza sztywnego gorsetu gablot i barierek, malując wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Kulturalnych Makul@tura całkiem nowy, barwny i ENergetyczny obraz.

Scena przytulona do zamku
ENmusic Festival jest malowany przede wszystkim muzyką młodych, debiutujących dopiero twórców, którzy w cieniu zamkowych murów - niczym rycerze - stają ze sobą w szranki, „uzbrojeni” jedynie w dynamiczne i żywiołowe utwory.

W tym roku bezapelacyjnym zwycięzcą ENergetycznych zmagań została grupa The Toobes z Białorusi. Ich zbuntowane, głośne i zadziorne utwory przypomniały, czym jest prawdziwy rock'n'roll. Ponadto skutecznym „orężem” stała się rzadko spotykana konfiguracja sceniczna, w której wokalista jednocześnie gra na perkusji. Efekt – The Toobes nie tylko podbili, ale wręcz porwali malborską publiczność i zasłużenie utorowali sobie drogę do Grand Prix.

The Toobes
Główną atrakcją ENergetycznej nocy był koncert Natural Dread Killaz, a wcześniej jego założyciela, Manuela Rengifa Diaza, znanego jako Mesajah, który z powodzeniem pogodził działalność w zespole z karierą solową. Tego połączenia reggae, dancehallu, ragga czy hip-hopu, tego klimatu, wciąż otwartego na nowe, świeże trendy, a jednocześnie z szacunkiem sięgającego do tradycji nie można w żaden sposób zaszufladkować czy podporządkować ogólnym schematom. Nic dziwnego, iż oba koncerty – Mesajaha i NDK – rozgrzały scenę do czerwoności, emanując pozytywną energią na całą publiczność, rozgrzaną wcześniej pokazem Fire Show grupy Maswerk.

Natural Dread Killaz&Mesajah

Jeszcze raz NDK

Mesajah

Fire Show 
Druga edycja ENmusic Festivalu efektownie i ostatecznie wyważyła bramę ku wakacjom, ku pełni sezonu w krzyżackim grodzie i życzymy wszystkim, aby to lato obfitowało w same pozytywne i równie energetyczne, jak „ENka” wydarzenia.


wtorek, 19 czerwca 2012

O pewnej płycie nagrobnej


Spacerując po tarasie wschodnim Zamku Wysokiego, który pełnił w średniowieczu funkcję cmentarza konwentualnego, trudno przejść obojętnie obok pewnej, bardzo charakterystycznej płyty nagrobnej. Płyty niezwykle popularnej i znacznie różniącej się od pozostałych, eksponowanych tam nagrobków, przy której chętnie zatrzymują się turyści, aby uwiecznić ją na zdjęciach. Przyczyną owego zainteresowania jest postać rycerza w pełnej zbroi, z dłońmi złożonymi w modlitewnym geście. Sporadycznie jednak padają pytania, kim jest ów rycerz i jaki ma związek z zamkiem w Malborku?Tymczasem poszukiwanie rozwiązania tej zagadki przynosi interesujące informacje. Płyta nagrobna należała bowiem do rycerza Wolfa von der Oelsnitz, wójta Działdowa i Rybaków, który zmarł 8 września 1593 roku i został pochowany na cmentarzu w Ostrowinie (w okolicach Ostródy). Okazały nagrobek ufundowała wdowa po Wolfie, Anna Streschsin, o czym informuje inskrypcja znajdująca się na wewnętrznym brzegu płyty.

Na początku XX wieku, świeżo upieczony absolwent Wyższej Szkoły Budowlanej w Berlinie i rozpoczynający dopiero swoją karierę asystent ówczesnego kierownika odbudowy zamku malborskiego, wielkiego Konrada Emanuela Steinbrechta, odnalazł bardzo zniszczoną - w trakcie kampanii napoleońskiej w 1807 r. - płytę z Ostrowina i rozpoczął starania o przeniesienie jej do Malborka, co się ostatecznie udało w 1901 roku. Tym młodym pasjonatem, który uratował cenny zabytek był późniejszy Konserwator Prowincji Zachodniopruskiej i następca Steinbrechta – Bernhard Schmid.

Warto dodać, iż wielkie emocjonalne zaangażowanie w ratowanie nagrobka rycerza Wolfa von der Oelsnitz wynikało z powodów osobistych. Z tego znamienitego, miśnieńskiego rodu, którego początki sięgają X wieku, wywodziła się matka Bernharda Schmida – Anna Ida Ernestine Julie von der Oelsnitz. Bernhard Schmid był niezwykle dumny ze swego pochodzenia i z wielką pasją oddawał się studiom nad historią swojej rodziny, a zwłaszcza gałęzi osiadłej w Prusach Wschodnich. Stąd właśnie płyta nagrobna Wolfa von der Oelsnitz stanowiła ważny dokument historyczny i siłą rzeczy musiała trafić do Malborka.

Ostatecznie udało się ją zrekonstruować w 1915 roku i od tego czasu trwale wpisała się w pejzaż dawnego, zamkowego cmentarza. Zatrzymując się przy niej, warto zwrócić uwagę nie tylko na charakterystyczne ułożenie dłoni rycerza, ale przede wszystkim na wspaniale oddany pełny rynsztunek: zbroję typu anima, z urokliwymi nakolannikami w kształcie lwich główek, imponujący rapier i hełm w typie przyłbicy. Można też pokusić się o próbę identyfikacji herbów, które rozmieszczono w tradycyjnym układzie: herby rodowe po mieczu i po kądzieli czy spróbować odczytać inskrypcje umieszczone na obramowaniu.

A oto kilka detali:
Fragment inskrypcji


Herb rodu von Oelsnitz

Nakolannik


Na koniec zaś jeszcze jedna ciekawostka - otóż polscy przedwojenni badacze próbowali utożsamiać ród von Oelsnitz ze znaną niemal wszystkim polską rodziną Oleśnickich, jednakże główny zainteresowany, Bernhard Schmid definitywnie odciął się od tej teorii w opublikowanym w 1936 artykule Zur Adelsgeschichte Ostpreussen.

Więcej informacji w:
Chodyński A.R. , Płyta nagrobkowa z Ostrowina, Komunikaty Mazursko-Warmińskie, 1990, nr 1-4, s. 3-18.
Dobry A., Płyty i pomniki nagrobne. Katalog zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku, Malbork 2005, s. 26.
Sieradzan W., Bernhard Schmid (1872-1947). Księgozbiór prywatny ostatniego niemieckiego konserwatora zamku w Malborku, Malbork 2011, s.19 n.

wtorek, 12 czerwca 2012

Zamkowe Kameralia - Musical - 18 czerwca 2012

Rozpoczynamy letni repertuar Zamkowych Kameraliów.

18 czerwca 2012, godz. 18:00 - MUSICAL/ w wykonaniu studentów ostatniego roku wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku: Krystian Krewniak i Hanna Woźniak.

Program Musicalu przedstawia się nastepująco:
Krystian Krewniak
- Sunset bulevared
- Till I hear you sing
- Going down
- I want to make magic

Hanna Woźniak
- There it is
- Home
- Don’t rain on my parade
- Raven

Duety:
- As long as your mine (Wicked)
- All I ask of you

Więcej o Hannie Woźniak znajda Państwo na:
http://www.mc.snowball.media.pl/hanna-wozniak
http://hannawozniak.muzzo.pl/


Natomiast sam Krystian Krewniak pisze o sobie:
"Urodziłem się 15 sierpnia 1985r w Gdyni. Od samego początku wiedziałem, że na pewno nie zostanę księgowym. Ludzie mówią o mnie, że jestem szalony. Zgadzam się z nimi w stu procentach. Od dziecka interesowała mnie szeroko pojęta sztuka. Zaczęło się od śpiewu. Zawsze lubiłem śpiewać przed „widownią”, czy to była rodzina czy już później większa publiczność. W trakcie szkoły średniej dołączyłem do młodzieżowej grupy „JUNIOR” w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Od razu dostałem rolę w spektaklu. To był mój „pierwszy raz” przed na prawdę dużą widownią. Po skończeniu liceum postanowiłem rozpocząć studia na Pomorskiej Wyższej Szkole Humanistycznej w Gdyni na wydziale filologii angielskiej. Po trzech latach otrzymałem dyplom i wtedy dotarło do mnie, że to nie to. Rok później dowiedziałem się o naborze na wydział Wokalno-Aktorski o specjalności Musical w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Poszedłem na egzamin, zdałem go i po 4 latach ukończyłem te wspaniałą uczelnie. Przez ten cały czas zdążyłem zagrać w kliku spektaklach teatralnych, zarówno muzycznych jak i dramatycznych. Udało mi się też zagrać główną rolę w filmie krótkometrażowym Grzegorza Szarafińskiego „Świtem”, który można było obejrzeć na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2008r."

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Miejsce koncertu: Sala Siedmiofilarowa na Zamku Średnim
Bilety w cenie 10,00 PLN do nabycia od czwartku 14 czerwca 2012 w kasie Muzeum Zamkowego w Malborku, w e-sklepie zamkowym na stronie http://zamekmalbork.home.pl/, Redakcji Gazety Malborskiej oraz w dniu koncertu przed wejściem do zamku.

Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich oraz emeryci i renciści powyżej 50. roku życia za okazaniem ważnej legitymacji upoważnieni są do 50% zniżki.

Dzieci do lat 7 mają wstęp bezpłatny.
Dostepne również karnety!!!

Serdecznie zapraszamy!