środa, 24 marca 2010

Z Mątowów Wielkich do Malborka, czyli o przybyciu Tronującej Madonny z Dzieciątkiem na Zamek


Przygotowania do wystawy Fundacje artystyczne na ternie państwa krzyżackiego w Prusach nabierają tempa. Już trwają prace konserwatorskie w naszej muzealnej pracowni nad detalem i kaflami z Muzeum Archeologiczno-Historycznego z Elbląga i z naszych zbiorów.

Niedawno przywieźliśmy grupę figuralną Dźwiganie krzyża z kościoła farnego w Nowym Mieście Lubawskim, a 19 marca br. do zamku dotarła jedna z cenniejszych rzeźb Tronująca Madonna z Dzieciątkiem z kościoła parafialnego w Mątowach Wielkich. Zanim zaprezentujemy je na jubileuszowej wystawie, rzeźby zostaną poddane zabiegom konserwatorskim.


Paweł Omański i Tomasz Wasilewicz pakują rzeźbę do skrzyni pod czujnym okiem konserwatorki Agnieszki Ruszkowskiej i Anity Nowackiej, przyszłej inwentaryzator zbiorów

Ta przeszło metrowej wysokości figura Tronującej Madonny z Dzieciątkiem - według dr Moniki Jakubek-Raczkowskiej z UMK w Toruniu, specjalistki w zakresie średniowiecznej rzeźby sakralnej - to jeden z najciekawszych przykładów snycerstwa pruskiego z połowy XIV stulecia. Monumentalna w ujęciu i nacechowana archaizmem (sztywność prezentacji, rzadki sposób ujęcia Jezusa profilem), mogła pełnić pierwotnie funkcję rzeźby kultowej.


Wicedyrektor MZM dr J. Trupinda i proboszcz parafii ks. dr A. Małkowski w kościele podczas pakowania rzeźby

Bapos 

wtorek, 16 marca 2010

Muzeum Zamkowe wreszcie aktywne w sieci!

Stało się - nowa strona Muzeum Zamkowego w Malborku ruszyła, a razem z nią nasza działalność na zewnętrznych portalach.

Naszą stronę podzieliliśmy na trzy główne działy: Informacje, Wydarzenia i Muzeum.
W tym pierwszym można znaleźć wszelkie wiadomości potrzebne osobom chcącym nas odwiedzić, skontaktować się albo nawiązać współpracę.
Drugi dział to ogłoszenia na temat wszystkiego, co dzieje się na zamku - znajdziecie tu zapowiedzi wystaw, konferencji i wszelkich innych wydarzeń artystyczno-kulturalno-naukowych, informacje na temat wydarzeń aktualnie trwających oraz archiwum - na razie jeszcze dość skromne, jednak sukcesywnie będziemy je zapełniać.
Trzeci dział to wszystko to, co dotyczy istoty naszego Muzeum, czyli sztuki, historii i nauki - znajdziecie tu wiadomości na temat naszych kolekcji, stałych wystaw i wnętrz, działalności konserwatorskiej, edukacyjnej oraz biblioteki zamkowej (wgląd do katalogu bibliotecznego dostępny jest online!). W tym dziale znajduje się też galeria online obejmująca obecnie mini-katalog najważniejszych dzieł z kolekcji muzealnych, jednak w przyszłości planujemy przygotowanie wirtualnych wystaw!
Chwilowo strona nie jest jeszcze dostępna w językach obcych, trwają też wciąż prace nad stroną naszego Oddziału Kwidzyńskiego, jednak już niedługo wszystko będzie, jak należy - liczymy na Waszą wyrozumiałość w tej kwestii! :)

Idąc z duchem czasu postanowiliśmy wykroczyć poza tradycyjne ramy strony muzealnej i wyjść naprzeciw internautom. Działamy na Facebook'u, gdzie można dołączyć do naszych fanów i na bieżąco śledzić wydarzenia duże i małe dziejące się w naszej instytucji. Dzięki Blipie i Twitterze (do wyboru) będziemy przesyłać zainteresowanym krótkie notki na temat tego, co się u nas dzieje. Na Flickrze założyliśmy kanał, na którym prezentujemy galerie zdjęć dotyczące naszego zamku - między innymi z wernisaży i prac przy wystawach, od czasu do czasu znajdziecie tam również perełki wykopane z naszego przepastnego archiwum fotograficznego (już teraz można obejrzeć zdjęcia z pierwszego konkursu na ekslibris w 1963 roku!). Każdy zna Youtube - nasze Muzeum tam też dotarło. Obecnie prezentujemy tam film z ostatniego, VII Bałtyckiego Festiwalu Nauki, ale mamy nadzieję, że już niedługo zaczną pojawiać się nowe klipy związane z MZM. Delicious.com to miejsce, gdzie umieszczane są linki do ciekawych artykułów znalezionych w sieci - zapraszamy do przeglądania naszych delicji na temat ciekawych spraw, o których piszą w internecie, czasem o nas samych, a czasem o czymś z zupełnie innej beczki. No i na końcu (last but not least) blog zamkowy. Tu znajdziecie nieco mniej oficjalne oblicze Muzeum - już niedługo pojawią się wpisy na temat naszych zamkowych spraw, przemyśleń, opowiemy Wam przeróżne ciekawostki na zamkowe tematy...

Odwiedzajcie nas, piszcie, co myślicie o nas i naszych pomysłach. Zapraszamy!

Do zobaczenia wkrótce!

DzP