wtorek, 2 listopada 2010

Dni Wszystkich Świętych i Zaduszki nastrajają do refleksji, zwłaszcza, gdy pracuje się w miejscu tak pełnym historii, jak zamek w Malborku. Od setek lat ludzie żyli tu, wznosili mury, burzyli je i wznosili od nowa. Zamek nierozłącznie związany z przemijaniem swoich mieszkańców zmieniał się razem ze nimi.

Znalazłam ostatnio zdjęcie dziedzińca Zamku Wysokiego w książce Marienburg und Marienwerder K. H. Clasena z 1931 roku z drzewem, które rośnie tam do dziś. Zamek wygląda już nieco inaczej, wieża nie ma hełmu, niegdyś małe drzewko jest już całkiem sporym drzewem. Ten jeden żywy element pamięta Schmida, pamięta radziecki ostrzał, pamięta pierwsze Światło i Dźwięk, zapamięta też 50 rocznicę powstania Muzeum w przyszłym roku i zapewne też wiele kolejnych rocznic, kiedy my już przeminiemy.


 1931                                                                 2010  
AdR DzP

poniedziałek, 1 listopada 2010

Wielki Refektarz na Zamku Średnim w Malborku - zbiór studiów

Pod koniec listopada ukaże się zbiór studiów pt. Wielki Refektarz na Zamku Średnim w Malborku. To bogato ilustrowane wydawnictwo usystematyzuje całą dotychczasową wiedzę o największym pomieszczeniu największego, gotyckiego zamku.
Publikację otworzy artykuł A. R. Chodyńskiego przedstawiający stan badań nad refektarzem. Dalej omówione zostaną dzieje budowlane skrzydła zachodniego (B. Jesionowski), funkcje jakie Wielki Refektarz pełnił w czasach krzyżackich (S. Jóźwiak i J. Trupinda) i jego średniowieczny wystrój (M. i J. Raczkowscy). B. Pospieszna przybliży urządzenia grzewcze w całym kompleksie, a E. Witkowicz-Pałka - witraże. Artykuł A. Dobrego przedstawi historię restauracji w XIX i na pocz. XX wieku, a R. Rząd uzupełni obraz o funkcje Wielkiego Refektarza w tym okresie. Dzieje powojenne przypomni nam W. Połom-Jakubowicz, a na sam koniec dyrektor M. Mierzwiński odsłoni kulisy ogromu pracy ratowniczej i następnie konserwatorskiej w latach 1990-2010.
Treść całej książki uzupełni ok. 200 niezwykle ciekawych fotografii.
Książka ma format A4. Projekt okładki pokażemy wkrótce.

Informacja dzięki uprzejmości Karoliny Piotrowskiej